Detsky obchod Sibalek

Jak vybrat autosedačku?

Autosedačky používejte od první jízdy. Od roku 2006 je povinné pro všechny děti s výškou do 1,50 m používání bezpečnostních pásů a schválených zádržných systémů při přepravě v automobilu.

Vybírejte pouze autosedačky a podsedáky označené ECE R44/04, ty splňují přísné bezpečnostní podmínky a budete mít s nimi jistotu, že váš drobeček je při jízdě chráněný.

Jak vybrat tu pravou autosedačku

* Základní kritériem pro výběr autosedačky je jednoznačně váha dítěte, přihlédnout musíme také k věku a výšce. Sedačka musí být prostorná. Dítě nesmí autosedačku přerůstat.

* Autosedačka musí být technicky a tvarově vhodná do Vašeho automobilu. Většinou je na autosedačkách uvedeno označení "Universal", takové autosedačky jsou vhodné pro všechny vozy.

Stále více automobilů je však dnes již vybaveno úchyty pro "ISOFIX" systém, který prakticky vylučuje špatnou instalaci autosedačky a velmi usnadňuje manipulaci. Je-li to ve Vašem autě možné, měli byste ISOFIX autosedačku používat.

* Velice důležité jsou také užité textilní materiály, ze kterých je vyroben potah autosedačky. Musí být z příjemného měkkého materiálu umožňujícího dobrou ventilaci, aby se dítě okamžitě nezpotilo. Autosedačka by měla mít snímatený a prací potah.

* Se staršími dětmi zkoušejte, jestli se jim v autosedačce sedí pohodlně. To přispěje k pohodě při jízdě.

* Jako v tašce - přenosné autosedačky ( takzvané kolíbky) jsou velmi oblíbené, protože se třeba při návštěvě pediatra dají použít k přenášení miminka a nepotřebujete s sebou kočárek.


Na každé autosedačce jsou uvedeny tyto informace:

* Rok výroby - musí být uveden na jedné z hlavní plastové části

* Označení tras poutání - musí být v náčrtku označeno vždy, pokud se autosedačka připoutává pomocí pásů pro dospělé. U autosedaček s dítětem usazeným čelem proti směru jízdy je označení červeně, u autosedaček s dítětem usazeným čelem po směru jízdy pak modře.

* Autosedačka 0 a 0+  musí obsahovat štítek velikosti 60 x 120 mm v jazyce země, kde je autosedačka uváděna na trh s výstrahou "Neumisťujte dětskou sedačku směřující dozadu na přední sedadlo s airbagem. Hrozí smrt nebo vážné zranění"

* Zkušební značka (většinou oranžový štítek) - musí být na všech dětských autosedačkách. Znamená to, že výrobek prošel testy podle evropské normy 44. Bez výjimky si pořiďte pouze takovou autosedačku, která je touto Zkušební značkou opatřena

Vysvětlivky k údajům na zkušební značce:

* Název výrobku

* Výrobce - (nemusí být uveden)

* Universal - označení, pro kterou kategorii vozidel byla sedačka povolena. Znamená to, že tato schválená autosedačka je použitelná téměř v každém autě

* 15 - 36 kg - povolení pro váhovou kategorii tohoto rozsahu

* (E1) - evropská kontrolní značka, E - schválený výrobek vyhovující evropským normám, 1 - značka státu, ve kterém byla sedačka schválena (např. E1 - Německo, E2 - Francie, E3 - Itálie, E4 - Holandsko, E8 - Česká republika atd.)

* 04301198 - sériové číslo zkušební značky, rozhodující jsou první dvě čísla: 04 - dodatkové číslo normy. Obě čísla označují, podle které normy byla autosedačka schválena. "04" přísluší normě ECE R44/04, příp. "03" normě ECE R44/03.
Kupovat byste měli už pouze výrobky označené ECE R44/04, které splňují současnou verzi normy. 301198 - číslo schválení výrobku

 

Rozdělení autosedaček do ECE skupin

Dětské bezpečnostní systémy musí odpovídat tělesné váze dítěte, proto existují tzv. ECE - skupiny (Economic Commission of Europe) rozdělené od 0 do III.

Skupina 0 a 0+ (0 - 13 kg, 0 - 9 měsíců)
Kojenci musí být přepravováni v autosedačce (skořepině), která umožňuje transport v pololeže. Upevňují se vždy v poloze proti směru jízdy. Rozhodující předností je, že dítě je v případě kolize celým tělem v sedací skořepině přitlačeno a podepřeno. Doporučujeme autosedačky upevňovat vždy na zadní sedadlo automobilu.

Pozor: chcete-li autosedačky umístit na přední sedadlo, nesmí být na tomto místě aktivní airbag. Nelze-li vypnout, nikdy tam autosedačky neumisťujte. Aktivní airbag je pro dítě smrtelně nebezpečný.

V prvních 4 měsících cestujte s dítětem jen v naléhavých případech. Příliš dlouhý pobyt dítěte v ohnuté poloze může ohrozit zdravý vývoj dítěte. Pokud dítě dosáhne maximum váhy pro skořepinu, nebo když je vrchol hlavy dítěte vyšší než vrchol skořepiny, přemístěte dítě do nové autosedačky odpovídající aktuální váze dítěte.

Skupina I (9 – 18 kg - cca 9 měsíců až 4 roky)
Tyto děti by již měly umět samy sedět, ale z počátku potřebují oporu do všech stran. Autosedačky většinou mají své vlastní bezpečnostní pásy.

Skupina II (15 – 25 kg, cca 3 – 6 let)
Autosedačky této skupiny už většinou nemají vlastní bezpečnostní pásy. Pro připevnění dítěte se používá standardní bezpečnostní pás pro dospělé.

Skupina III ( 22 - 36 kg,  od 6 let do výšky 150 cm)
Zvýšené sedadlo neboli podsedák se používá spolu s tříbodovým bezpečnostním pásem vozidla.

Chraňte své dítě používáním správné dětské autosedačky, která poskytuje standardní zabezpečení a je vhodná pro váhu a výšku Vašeho dítěte.


Užitečné rady

  •  Chraňte své dítě používáním správné dětské autosedačky, která poskytuje standardní zabezpečení a je vhodná pro váhu a výšku Vašeho dítěte.
  • Když umísťujete dětské autosedačky do auta, vždy se řiďte přiloženým návodem.
  • Ujistěte se, že dětské autosedačky jsou správně umístěny. Vždy si ponechte kopii návodu pro umístění autosedačky v autě. Pokud je sedačka správně připoutána, nedá se s ní téměř pohnout.
  • Vždy se přesvědčte, že dítě je správně připoutané (popruhy těsně přiléhají k tělu, jen plochou dlaň lze protáhnout), že neproklouzne pod pády a že pásy nevedou přes krk. Vyvarujte se silného navrstvení oblečení.
  • Nikdy nevozte dítě bez správné autosedačky, i když jedete na krátkou vzdálenost.
  • Dávejte sami dobrý příklad tím, že používáte bezpečnostní pás.

DomůDomů

Můj účet

Uživatel:

Nepřihlášen

Přihlášení

Košík  

(prázdný)

Nejprodávanější

  • Deka BENGÁLSKÝ TYGR 2006 - rozměr 200x240 cm - vínová
  • Dětská deka MEDVÍDCI - rozměr 110 x 140 cm - růžová
Deka španělská BENGÁLSKÝ TYGR 2006 - rozměr 200x240 cm
Deka španělská BENGÁLSKÝ TYGR 2006 -...
Dětská deka španělská MEDVÍDCI - rozměr 110 x 140 cm
Dětská deka španělská MEDVÍDCI -...
Deka španělská JEDNOBAREVNÁ 2131 - rozměr 200 x 240 cm
Deka španělská JEDNOBAREVNÁ 2131 -...
Deka španělská JEDNOBAREVNÁ 2131 - rozměr 160 x 220 cm
Deka španělská JEDNOBAREVNÁ 2131 -...
Deka španělská TYGR 2014 - rozměr 160 x 220 cm
Deka španělská TYGR 2014 - rozměr 160 x...

Všechny nejprodávanější

Novinky

Momentálně nejsou žádné novinky